Nyderlandai

Mokslas Nyderlandų karalystėje yra mokamas.

ES studentams bakalauro, tęstinės bei magistro (universitetuose) studijos metams kainuoja 2168€ (į studijų mokestį įskaičiuoti ir studijų reikmenys). Taip pat 2018 m. Nyderlandų vyriausybė  priėmė naują įstatymą, kuriuo per pus sumažino mokestį už mokslą pirmiems bakalauro metams. Todėl pirmi bakalauro studijų metai Nyderlanduose visiems Europos Sąjungos piliečiams kainuoja 1084€. Ši nuolaida yra vienkartinė, todėl norint pakeisti universitetą/studijų programą po pirmo kurso, lengvata nebebus taikoma. 

Valstybė stengiasi aukštąjį mokslą padaryti, kaip galima labiau prieinamą visiems norintiems studijuoti. Dėl šios priežasties ES studentai gali gauti finansinę paramą (Student Finance)*, kurią valstybė suteikia studentams, oficialiai dirbantiems ne mažiau nei 14 valandų per savaitę. Parama (kurią sudaro trys komponentai – paskola, parama, nemokamas viešojo transporto bilietas) siekia iki 882.47€ per mėnesį, priklausomai nuo tėvų pajamų. Taip pat studentai iš Europos Sąjungos turi galimybę gauti paskolą mokslo kainai padengti ir pašalpą būstui

 

Finansinė parama (Student Finance)*

Valstybės suteikiamą finansinę paramą sudaro trys komponentai:

 • Lengvatinė paskola;
 • Finansinė parama (priklausanti nuo tėvų pajamų);
 • Nemokamas viešojo transporto bilietas;

Įsidėmėk, norėdamas gauti Nyderlandų vyriausybės teikiamą valstybės paramą (bet kurį iš keturių komponentų), turi atitikti keletą reikalavimų:

 • Turi studijuoti Nyderlandų aukštojoje mokykloje;
 • Turi būti dieninių studijų studentas;
 • Turi būti jaunesnis nei 30 metų;
 • Turi oficialiai dirbti Nyderlandų įmonėje ar įstaigoje, ne mažiau nei 56 valandas per mėnesį (14 valandų per savaitę) ARBA būti pragyvenęs Nyderlanduose bent 5 metus;

Apie paramos suteikimo sąlygas ir kreipimosi dėl paramos tvarką skaityk oficialiame DUO puslapyje.

1. Lengvatinė paskola (regular loan)

 • Paskolos sumą gali nusistatyti pats studentas, tačiau ji negali būti didesnė nei 486.08€ per mėnesį (jeigu kartu aplikuojama ir dėl paramos);
 • Paskolą grąžinti reikės per 35 metus nuo studijų baigimo ir tik tuo atveju, jei uždirbsi daugiau negu minimalią algą. Niekada nereikės mokėti daugiau negu 4% perteklinių pajamų nuo minimalios algos.

2. Finansinė parama (supplementary grant)

 • Ją gali gauti visi ES piliečiai atitinkantys visas aukščiau išvardytas sąlygas bei kurių tėvai uždirba mažiau nei 36.000€ per metus (abu kartu).
 • Parama maksimaliai gali siekti 396.39€ per mėnesį, tačiau tiksli jos suma priklauso nuo tikslios tėvų paskutinių dviejų metų pajamų sumos.
 • Atkreipk dėmesį į tai, kad pradėjęs gauti paramą tu privalai baigti studijas per dešimt metų, antraip parama bus priskaičiuota prie paskolos ir tau reikės ją grąžinti.

3. Viešojo transporto bilietas (student travel product)

 • Dirbantiems studentams yra suteikiama galimybė keliauti viešuoju transportu visoje Olandijoje nemokamai arba sumažinta kaina.
 • Viešojo transporto bilietas yra paskola, kurios nereikės grąžinti, jeigu mokslus pabaigsi per 10 metų.
 • Gali pasirinkti tarp savaitgalio arba darbo dienų bilieto.
SVARBU:
 • Bendra valstybės paramos (lengvatinė paskola+finansinė parama) suma negali viršyti 882.47€ per mėnesį, todėl jei gauni maksimalią finansinę paramą (396.39€), maksimali paskolos suma, dėl kurios gali kreiptis yra 486.08€ per mėnesį.
 • Norint kreiptis dėl lengvatinės paskolos arba finansinės paramos būtina jau gyventi Olandijoje ir turėti soc. draudimo numerį bei darbo vietą, todėl kreiptis dėl valstybės paramos iš anksto nėra įmanoma.
 • Po kreipimosi gali praeiti iki 3 mėnesių kol tavo paraiška bus apsvarstyta ir tu gausi valstybės paramą, todėl labai svarbu pasirūpinti, kad pirmiems keliems mėnesiams užtektų tavo savarankiškų finansų.

Pavyzdys

Studentas, dirbantis 56 valandas per mėnesį (14 val. per savaitę) iš viso gali gauti 882.47€ valstybės paramos per mėnesį.

 

Jei studento tėvai uždirba mažiau nei 36000€ per metus studentas gali gauti iki 396.39€ finansinės paramos per mėnesį (jei tėvų pajamos yra arti 36000€ per metus, studentas gauna apie 100-150€, jei 30000€ per metus ar mažiau - 396.39€). Nuo tėvų pajamų priklausanti paramos dalis yra paverčiama į dovaną ir studentas jos grąžinti neprivalo (jeigu studijos yra pabaigiamos per 10 metų).

 

Todėl jei studentas 12 mėnesių gauna 882.47€ valstybės paramos per mėnesį, o jo tėvai uždirba mažiau nei 30000€ per metus (taigi 396.39€ iš tos sumos yra negrąžintina finansinė parama), suma, kurią jam reikia gražinti už tuos 12 mėnesių baigus mokslus skaičiuojama taip:

882.47€*12 - 396.39€*12 = 10589.64 - 4756.68 = 5832.96€ (plius palūkanos)

Studijų paskola (tuition fees loan)

Nyderlandų vyriausybė taip pat suteikia galimybę gauti paskolą studijų mokesčiui padengti.

 • Studijų paskola yra mokama mėnesinėmis įmokomis, kurių suma siekia  173,58€ per mėnesį. Studijų paskola bus pervedama tiesiai į aukštosios mokyklos sąskaitą ir padengs dalį tavo studijų mokesčio.
 • Pradėti grąžinti studijų paskolą reikės tada, kai susirasi darbą ir uždirbsi bent minimalų atlyginimą. Jeigu Tavo pajamos nebus pakankamos, kad sumokėtum mėnesines paskolos įmokas, gali kreiptis ir prašyti, kad šios įmokos būtų sumažintos.
 • Studijų paskolą grąžinti privalu per 15 metų nuo studijų baigimo.
 • Taryba dėl paskolų susirenka kiekvieną rugsėjį ir atsako į visus studentų klausimus.
 • Detalesnę informaciją apie paskolą studijų mokesčiui padengti surasi ČIAir ČIA.

Būsto pašalpa (Housing Allowance)

Būsto pašalpa yra mėnesinė kompensacija suteikiama Nyderlandų Vyriausybės, skiriama visiems EU studentams, kurių išlaidos būsto nuomai yra per didelės atsižvelgiant į pajamas. Norėdamas gauti pašalpą būstui, turi atitikti šiuos kriterijus:

 • privalai būti 18 metų arba vyresnis
 • privalai būti registruotas Nyderlanduose (turėti BSN numerį (Citizen Service Number))
 • privalai dirbti Nyderlanduose
 • privalai turėti vienos iš Europos Sąjungai priklausančių valstybių pilietybę
 • privalai gyventi bute su nuosava vonia, tualetu, virtuve ir atskiru įėjimu - jeigu nuomuojasi kambarį bute/name kartu su kitais asmenimis, negali aplikuoti dėl šios pašalpos. Tikslias sąlygas rasi ČIA
 • tavo pajamos ir nuomos kaina negali viršyti tam tikros sumos - šios sumos dydis priklauso nuo tavo amžiaus ir padėties (jeigu vieno kambario bute gyvensi su kitu asmeniu, tikriausiai negalėsi aplikuoti dėl šios pašalpos). PVZ:
  • jeigu tau yra nuo 18 iki 23 metų, norint gauti pašalpą už būsto nuomą negali mokėti daugiau negu 414,02€ per mėnesį
  • jeigu tau yra nuo 24 iki 27 metų, norint gauti pašalpą už būsto nuomą negali mokėti daugiau negu 710.67€ per mėnesį
  • tavo metinės pajamos negali viršyti 22 200€ ir negali turėti daugiau negu 25 000€ santaupų

Jeigu atitiksi visus šiuos kriterijus ir gausi būsto pašalpą, ji bus pervedama į tavo asmeninę sąskaitą. Dėl šios pašalpos gali aplikuoti bet kada metuose ir ją turėtum gauti jau kitą mėnesį po prašymo pateikimo. Pašalpos dydis priklausys nuo tavo pajamų (atlyginimo) ir nuomos kainos. Tikslią instrukciją, kaip aplikuoti dėl būsto pašalpos rasi ČIA.

Visa informaciją apie šią paramą, kriterijus ir tikslius nuomos ir atlyginimų dydžius rasi https://housingallowance.nl/. 
  Svarbu! 
  Stengiamės pateikti kaip įmanoma tikslesnę informaciją, tačiau kiekvienas skaitantis turi suprasti, jog tai yra tik informacinis gidas, skirtas trumpai supažindinti su pagrindiniais finansavimo aspektais. Norinčius pačios naujausios ir tiksliausios informacijos apie finansines paramas studijuojant Nyderlanduose, raginame kreiptis tiesiogiai į DUO (www.duo.nl).

  Bendros išlaidos

  Čia pateikiame keletą lentelių, kurios turėtų padėti Tau susigaudyti, kiek maždaug atsieis pragyvenimas Nyderlanduose. Prisimink, kad jose nurodytos sumos yra tik apytikslės, todėl tavo išlaidos gali būti kiek kitokios, nei pateikta čia. Tai priklauso nuo asmeninių poreikių, miesto, kuriame gyvensi, to, kokį būstą pavyks susirasti, kur pirksi maistą ir t.t.

   

  Vidutinės išlaidos per mėnesį
  Būsto nuoma (su komunaliniais mokesčiais)€ 300-700
  Maistas, gėrimai€ 150-200
  Telefonas€ 20-30
  Transportas€ 50-70
  Kitos išlaidos (laisvalaikis, rūbai, netikėtos išlaidos)€ 80-100
  Iš viso per mėnesį€ 600-1100
   
  Prekė
  Kiekis
  Kaina
  Duona800 g€1.29
  Kiaušiniai12 pcs€2,19
  Miltai1 kg€1.50
  Makaronai500 g€1.20
  Ryžiai1 kg€1.65
  Bulvės1 kg€1.14
  Sūris1 kg€9.58
  Sviestas250 g€1.60
  Vištienos filė500 g€6.50
  Faršas1 kg€6.00
  Jogurtas1 l€1.15
  Sausi pusryčiai500 g€1.10
  Kava500 g€4.50
  Pienas1 l€0.95
  Sultys1 l€2.00
  Alus6x0.33 l€4.10
  Cukrus1 kg€1.40
  Druska1 kg€0.40

  Pateikiamos maisto kainos - vidutinės, priklausomai nuo parduotuvės, kurioje pasirenkate apsipirkinėti, kai kurių produktų kainos gali būti didesnės ar mažesnės. Daugelis studentų renkasi apsipirkinėti įvairių akcijų metu arba skirtingas prekes perka skirtingose parduotuvėse, palyginę, kur pigiau ir taip sutaupo.