IELTS

IELTS (International English Language Testing System) – yra tarptautiniu mastu pripažįstama anglų kalbos žinių vertinimo sistema.

Yra dvi testo versijos: IELTS Academic ir IELTS General Training. Išlaikius testo Academic versiją galima stoti į daugelį studijų programų, dėstomų anglų kalba visame pasaulyje.

Testo laikymas Lietuvoje yra organizuojamas British Council, jį galima laikyti tik Vilniuje. Laikymai, dažniausiai, organizuojami keletą kartų per mėnesį. Testui reikia registruotis iš anksto, kadangi vietų skaičius yra ribotas. Registruojantis testui galėsi pasirinkti ar norėsi popierinio testo varianto, ar komputerinio. Abiem atvejais, testą privaloma laikyti egzaminavimo centre.

Testo rezultatai galioja du metus nuo jo laikymo dienos. Jis vertinamas balais nuo 0 iki 9. Testo neišlaikyti neįmanoma, kadangi jis yra skirtas laikančiojo kalbos vartojimo lygiui nustatyti, taigi kiekvienas balas atspindi tam tikrą kalbos lygį. Paprastai aukštosios reikalauja bent jau vidutinių kalbos žinių, kurias atspindi teste surinkti 6.0 arba 6.5 balo, retais atvejais prašoma surinkti 7.0.

IELTS testas susideda iš 4 dalių:

  • Listening (klausymo)
  • Reading (skaitymo)
  • Writing (rašymo)
  • Speaking (kalbėjimo)

Tu būsi vertinamas kiekvienoje testo dalyje atskirai – taip siekiama atspindėti ne tik tavo bendrą kalbos žinių lygį, tačiau ir tavo sugebėjimus skirtingose kalbos vartojimo sferose. Galutinis rezultatas yra gaunamas paprasčiausiai išvedus vidurkį iš visose dalyse surinktų balų.

Pagrindinė testo dalis susideda iš klausymo, skaitymo ir rašymo ir trunka apie 2 val. 40 min. (tarp dalių pertraukos nėra daromos, viskas laikoma vienu kartu). Testo metu su savimi galima turėti tik rašymo priemones ir, jeigu nori, gėrimą, tačiau jis turi būti permatomame butelyje be etikečių. 

 

Kalbėjimo dalis
Kalbėjimo dalis vyksta atskirai. Ji gali vykti ir tą pačią dieną kaip testas raštu, ir kitą. Kalbėjimo laikas gali skirtis nuo testo raštu iki 7 dienų (prieš arba po). Jei kalbėjimo dalis vyks kitą dieną, nei testas raštu, apie tai būsi informuotas iš anksto. 

 

Pasiruošimas
Testui ruoštis galima arba savarankiškai, arba lankant paruošiamuosius kursus. Labai svarbu besiruošiant testui susipažinti su jo formatu, kadangi testo užduotys yra kiek kitokios, nei Lietuvoje yra įprasta ir neretai laikantiems būna sunku prie jų prisitaikyti. Dėl to pasiruošti testui patariama iš anksto. Su testo struktūros paaiškinimu ir formatu išsamiau susipažinsi atlikdamas paruošiamąsias užduotis internete arba paruošiamųjų kursų metu.

 

Prieš testą
Prieš testą būtinai įdėmiai perskaityk tau atsiųstą informaciją, įsitikink, kad tikrai žinai, kaip nuvykti į testo laikymo vietą (ypač jei testą ketini laikyti ne savo gimtajame mieste) ir atvyk anksčiau, kadangi pavėlavus gali būti nebeleidžiama laikyti testo. Į testą būtina atsinešti galiojantį savo asmens tapatybės dokumentą. Prieš rašymo ir kalbėjimo dalis, net jei jos vyksta skirtingomis dienomis, būtina pateikti tą patį asmens dokumentą. Prieš testą (paprastai prieš kalbėjimo dalį) bus padaryta tavo nuotrauka.

 

Testo rezultatai
Tavo testo rezultatai bus paskelbti internete. Jeigu laikei popierinį testo variantą, rezultatus sužinosi per 13 kalendorinių dienų. Jeigu laikei kompiuterinį testo variantą, tuomet rezultatus sužinosi per 3–5 kalendorines dienas nuo testo laikymo datos. Taip pat prieš testą galima nurodyti, jog nori, kad tavo testo rezultatai būtų siunčiami tiesiai į aukštąją – toks variantas itin parankus, jeigu testą ketini laikyti tik vasarą, kadangi tokiu būdu aukštąją rezultatai pasieks kur kas greičiau.

 

 

Apeliacija
Jeigu gavęs testo rezultatus tu su jais nesutinki, per šešias savaites nuo testo laikymo dienos turi teisę apeliuoti. Apeliacija yra mokama, tačiau jeigu po pervertinimo tavo balas pasikeis, pinigai bus grąžinami. Persvarstymas užtrunka nuo 6 iki 8 savaičių. Jei pirmą kartą testo išlaikyti reikiamu balu nepavyko ir tu ketini jį perlaikyti, rekomenduojama daugiausiai dėmesio atkreipti į tas dalis, iš kurių surinkai mažiausiai balų.


Daugiau informacijos apie IELTS gali rasti čia.