Dažniausiai užduodami klausimai

Šioje skiltyje tau pateikiame dažniausiai konsultantams užduodamų klausimų sąrašą ir trumpus bei aiškius atsakymus į juos!

Neabejojame, kad ši klausimų-atsakymų skiltis padės tau suprasti visą stojimo proceso sistemą bei nukreips į reikalingas skiltis Kastu puslapyje, kuriose rasi daugiau dominančios informacijos!

Stojimas
1. Ar galiu siųsti stojimo anketą, jei vis dar mokausi mokykloje?

Taip, gali. Jei šiuo metu mokaisi 12 klasėje ir dar neturi brandos atestato, stojimo anketą gali atsiųsti ir be jo. Atestato kopiją turėsi prisegti į anketą, kai tik jį gausi.

2. Kokius brandos egzaminus reikia laikyti, kad galėčiau mokytis užsienyje?

Laikomi brandos egzaminai neturi didelės įtakos stojant į užsienio aukštąsias mokyklas. Sprendimui,  ar tave priimti, daugiau įtakos nei laikomi egzaminai  turi tavo pažymių vidurkiai, tačiau ir pažymiai nėra svarbiausias kriterijus priimant galutinį sprendimą (Įdomu, kokie gi tie svarbiausi kriterijai? Skaityk kitą klausimą).

3.  Kas yra svarbiausia stojant į užsienio aukštąsias mokyklas?

Svarbiausia yra teisingai užpildyti stojimo anketą ir patenkinti minimalius studijų programos stojimo reikalavimus! 

Skirtingi universitetai ir netgi programos (tam pačiam universitete) gali turėti skirtingus reikalavimus. Būtinai atidžiai susipažink su savo pasirinktos studijų programos stojimo reikalavimais. Šią informaciją rasi prie kiekvienos programos, skiltyje „Stojimo reikalavimai“

Taip pat, stojant į užsienio aukštąsias mokyklas labai svarbu gerai mokėti anglų kalbą. Kokio anglų kalbos patvirtinimo reikalauja kiekvienas universitetas rasi čia.

4.  Kokius dokumentus reikia  prisegti prie stojimo anketos?

Išmani Kastu stojimo anketa automatiškai parodo dokumentus, kuriuos tau reikia užpildyti ir/ar įkelti, priklausomai nuo to, į kokią šalį, universitetą bei studijų programą nori stoti.

Kokių dokumentų gali reikėti, stojant į skirtingų pakopų studijas, gali sužinoti skiltyje Reikalingi dokumentai.

5.  Kiek programų/šalių galiu rinktis vienoje anketoje?

Su viena Kastu anketa gali stoti iš karto į visas mūsų atstovaujamas šalis. Programas galima rinktis ir iš vieno, ir iš kelių universitetų.

6.  Kaip reikia rašyti motyvacinį laišką?

Motyvacinis laiškas yra pirmoji aukštosios mokyklos atstovų pažintis su tavimi. Skaitydami laišką jie sužino apie tave labai daug: Tavo anglų kalbos žinių lygį, motyvaciją mokytis, susidomėjimą pasirinkta sritimi ir studijų programa, asmenines savybes, talentus, stipriąsias puses ir ateities ambicijas. Užsienio aukštosios mokyklos studentus vertina kaip asmenybes ir priima juos kaip visaverčius savo bendruomenės narius, todėl jiems itin įdomu, ką tu gali pasiūlyti šiai bendruomenei – kokiomis savybėmis ir talentais praturtinsi jos gyvenimą. Pirmasis įspūdis yra ypatingai svarbus, taigi skirk motyvaciniam laiškui daug laiko ir jėgų ir garantuotai pasieksi trokštamų rezultatų. Tai – reprezentatyviausias dokumentas iš visų, kurie yra siunčiami aukštosioms. Svarbiausia – nenusirašinėti. Daugelis aukštųjų turi sistemas, kuriose gali patikrinti, ar motyvacinis laiškas nėra nukopijuotas.

Svarbu! Ne visi universitetai reikalauja motyvacinio laiško. Ar tavo pasirinktam universitetui jo reikia rasi skiltyje Motyvacinis laiškas.

7.  Kaip turi atrodyti rekomendacinis laiškas?

Tikslių nurodymų rekomendaciniam laiškui nėra, kiekvienas jį parašo skirtingai. Rekomendacinis laiškas iš mokytojo, kuris dėsto dalyką/užsiėmimą, susijusį su tavo pasirinkta studijų programa, būtų pliusas. Svarbiausia, kad rekomenduojantis žmogus galėtų apibūdinti tavo akademines savybes – koks tu esi kaip mokinys, kokios yra tavo stipriosios pusės, kam tu gabus. Pagrindinis reikalavimas – laiškas turi būti parašytas anglų kalba. Tačiau mokytojas jį gali rašyti ir lietuviškai, tuomet tau, galbūt su anglų kalbos mokytojo pagalba, reikėtų jį išversti į anglų kalbą.

Svarbu! Ne visi universitetai reikalauja rekomendacijos. Ar tavo pasirinktam universitetui jos reikia rasi skiltyje Rekomendacinis laiškas.

8. Ar galima laikyti anglų kalbos testą po anketos atsiuntimo?

Taip. Pageidautina, kad anglų kalbos testą išlaikytum iki vasaros vidurio.

SVARBU: kai kurios aukštosios reikalauja testo rezultatų anksčiau - yra nusistatę tam tikrą dieną, iki kada reikia pateikti anglų kalbos testo rezultatus, todėl būtinai peržiūrėk dominančio universiteto aprašymą (skiltį "Stojimo reikalavimai") ar ten nėra kokio išskirtinio reikalavimo testo rezultato pateikimui.

9. Ar privalėsiu vykti studijuoti į užsienį, jeigu mane priims?

Jokių įsipareigojimu vykti studijuoti nėra. Gali bandyti stoti tiek į užsienį, tiek Lietuvoje. O kai žinosi, kur esi priimtas galėsi apsispręsti, kur labiau nori studijuoti.

10. Ką daryti jei neįstojau?

Anketoje gali turėti daugiau nei vieną prioritetą ir stoti daugiau nei į vieną šalį, todėl, gavus neigiamą atsakymą iš vienos aukštosios, neverta nusiminti –  tave automatiškai pradės svarstyti antrasis prioritetas. Jei nebuvai priimtas į pirmą prioritetą, tai tikrai nereiškia, kad tave atmes ir visi kiti – kažkuriai programai tu vis tiek būsi būtent tas, kurio jiems reikia.
Jei tavęs nepriima į norimą studijų programą, susisiek su mumis. Mes padėsime tau rasti geriausią alternatyvą.

11. Labai ilgai nesulaukiu atsakymo iš aukštosios mokyklos, ar tai reiškia, kad aš nepriimtas?

Jeigu aukštoji mokykla dar nepateikė atsakymo, tai reiškia, kad tebevyksta svarstymas – aukštosios mokyklos kasmet sulaukia begalės anketų iš norinčių studijuoti, todėl kartais jų svarstymas gali užtrukti ilgiau nei planuota. Jeigu nesulauki jokių žinių tai nereiškia, kad esi nepriimtas, kadangi aukštosios bet kuriuo atveju pateikia atsakymą, taigi net ir nepriėmimo atveju tu gausi apie tai informuojantį laišką.

Finansai ir darbas
1.  Kiek kainuoja Kastu International paslaugos?

Atmink - didžioji dalis Kastu paslaugų yra NEMOKAMOS!

Vienintelis mokestis, kurį taikome – tai “Įstojimo mokestis“. 

Susimokėti įstojimo mokestį reikės tik vieną kartą ir tik tuomet, kai gausi pirmąjį sąlyginio priėmimo laišką iš savo universiteto. Visi kiti vėliau gauti priėmimo laiškai jau nebus apmokestinami. 

 

Kodėl turime tik tokį nedidelį „Įstojimo mokestį“? 

Organizacijos Kastu International veiklą finansuoja Europos Sąjungos institucijos, todėl visos Kastu paslaugos ir pagalba yra nemokama. Turime tik nedidelį „Įstojimo mokestį“, kuris skirtas dalinai padengti anketos, dokumentų siuntimo ir stojimo proceso administravimo išlaidas. 

2.  Kokiose šalyse mokslas yra nemokamas?

Studijos yra nemokamos Danijoje, Švedijoje, Suomijoje. Daugiau informacijos ieškok skiltyje Finansai.

3. Kiek pinigų reikia per mėnesį norint pragyventi užsienyje?

Priklausomai nuo šalies, miesto ir tavo asmeninių poreikių! 

Per mėnesį vidutiniškai reikia 650-1000€ visoms pragyvenimo išlaidoms padengti. Daugiau informacijos ieškok skiltyje Finansai.

4. Ar įmanoma gauti stipendiją?

Informacija apie stipendijas rasi skiltyje Finansai.

5. Kokios galimybės susirasti studentišką darbą studijų metu?

Dauguma lietuvių studijuojančių užsienyje stengiasi susirasti darbą. Darbo paieška gali užtrukti, o rezultatai priklausys nuo to, kaip aktyviai ieškosi, nuo miesto, kuriame gyvensi ir nuo darbo rinkos. Studentams paprastai užtenka dirbti  2-3 valandas per dieną, kad jie galėtų padengti didžiąją dalį svarbiausių pragyvenimo išlaidų. Kaip teigia studentai, toks darbo krūvis jų labai nevargina ir yra nesunkiai suderinamas su studijomis. 
Daugiau informacijos ieškok skiltyje Darbo studijų metu galimybės.
Norėdamas sužinoti tikslią informaciją apie darbo galimybes pasirinktoje šalyje/mieste, susisiek su ten besimokančiais studentais.

Apgyvendinimas
1. Kur apsigyventi?

Dažniausiai užsienio studentai gyvena vietiniuose studentų bendrabučiuose. Kai kurie nuomojasi butus drauge su kitais studentais. Taip pat galima apsistoti vietinėje šeimoje – tokiu atveju atsiranda galimybė geriau pažinti vietinius gyventojus bei jų kultūrą.
Būsto kainos skiriasi priklausomai nuo šalies, vietos bei gyvenamosios vietos įrengimo. Norėdamas sužinoti daugiau informacijos apsilankyk skiltyje Apgyvendinimas.

2. Kada reikia kreiptis dėl būsto?

Nors tau ir gali pasirodyti anksti, tačiau dėl būsto reikėtų kreiptis pavasario pradžioje, iškarto kai išsiųsi stojimo anketą. Visos aukštosios, net ir tos, kurios neturi savo bendrabučių, siūlo kažkokias apgyvendinimo alternatyvas naujiems studentams (smulkiau apie apgyvendinimo sąlygas gali skaityti prie universitetų aprašymų), tačiau paprastai universiteto siūlomų kambarių skaičius yra ribotas, todėl kuo anksčiau kreipsiesi, tuo daugiau šansų, kad turėsi stogą virš galvos.

Dėmesio! Nyderlanduose yra labai didelės eilės studentų norinčių gauti bendrabutį, todėl šioje šalyje būsto reikia pradėti ieškotis 6-10mėn. prieš atvykimą.

Švietimo sistema
1. Kas yra „AP degree“ studijos?

AP laipsnis (angl. „AP degree“)  prilygsta pirmiems dvejiems bakalauro studijų metams. Įgiję AP laipsnį turi galimybę tęsti studijas dar metus (kartais du) ir gauti bakalauro laipsnį Danijoje ar kitoje šalyje. AP studijų programose puikiai suderinti teoriniai bei praktiniai kursai, reikalingi norint įsidarbinti paslaugų ar gamybos srityse. Visos AP laipsnio programos sudarytos bendradarbiaujant su verslo bei pramonės įmonėmis tam, kad jas baigę studentai turėtų reikalingus praktinius įgūdžius.

2. Kas yra „Top-up“ studijos?
  • „Top-up“ yra papildomų metų arba išlyginamasis kursas, skirtas studentams, jau turintiems AP laipsnio profesiją ir norintiems įgyti bakalauro laipsnį.
  • „Top-up“  tinka ir tiems studentams, kurie baigė 2-3 bakalauro studijų kursus Lietuvoje ir norėtų tęsti studijas užsienyje arba jau įgijo bakalaurą ir nori įgyti antrą panašios srities diplomą!
3. Kas yra "Advanced Bachelor"?

Šios studijos skirtoms tiems, kurie jau turi Bakalauro arba Magistro laipsnį ir norėtų per metus laiko gauti antrą bakalauro diplomą. Prieš tai buvusios studijos nebūtinai turi būti susijusios su norima studijuoti „Advanced bachelor“ studijų programa.

4. Kas yra "Short Bachelor" arba "Bridge program"

Short Bachelor arba Bridge program - tai trumpa, įprastai vienerių metų trukmės (60 ECTS kreditų) programa, skirta jau turintiems panašios srities bakalauro arba magistro diplomą. Pabaigusiems šią programą yra įteikiamas profesinio bakalauro diplomas. Šios studijos išskirtinės tuo, kad bakalauro diplomas yra gaunamas per daug trumpesnį laiką, nei mokantis įprastoje programoje. Jos skirtos žmonėms, kurie nori gilinti ir plėsti savo žinias tam tikroje srityje.

5. Kas yra "Certificate program"?

Certificate program - tai trumpa, laipsnio nesuteikianti programa, skirta gilinti tam tikros srities žinias. Pabaigusiems šią programą yra įteikiamas sertifikatas.

6. Kas yra "sandwich degree"?

"Sandwich year degree"  - tai ketverių metų trukmės bakalauro studijų programa (įprasta bakalauro programa trunka tris metus) būdinga Anglijos universitetams, kurios metu studentai atlieka vienerių metų trukmės praktiką. Praktika įprastai yra atliekama po dviejų kursų, įmonėje, susijusioje su studijuojamos programos sritimi.

7. Kas yra ECTS?

Europinė kreditų perkėlimo ir kaupimo sistema (ECTS) padeda užsienio universitetams matyti tavo įdirbį ir žinias studijuojant, tiksliau tariant, padeda suskaičiuoti tavo žinias ir taip įvertinti, kiek ir kokio pobūdžio jų dar trūksta, jeigu nori jas pagilinti.

Kaip skaičiuojami ECTS?

  • Kreditų skaičius lygus tavo išeitų dalykų kiekiui kart tavo laikui praleistam paskaitose, seminaruose ar mokantis savarankiškai.  Žinoma, kreditus gauni tik išėjęs tam tikrą dalyką ir gavęs jo įvertinimą.
  • Kiekviena programa gali turėti skirtingą kiekį kreditų, priklausomai nuo jos apimties, paskaitų ar užduočių kiekio ir pan.
  • ECTS grindžiama susitarimu, kad 60 kreditų (Lietuvoje - 40 nacionalinių kreditų) atspindi vienerių mokslo metų nuosekliųjų studijų studento darbo krūvį.
  • Europoje yra daug skirtingų vertinimo sistemų. Studento pasiekimai vertinami vietiniu/nacionaliniu pažymiu arba balu. Siekiant padėti institucijoms konvertuoti studentų „parsivežtus" įvertinimus, yra sukurta ECTS pažymių skalė. ECTS naudojant kaip kreditų perkėlimo sistemą, greta nacionalinio pažymio yra rašomas ir ECTS pažymys.
Kita
1. Ar išvažiavęs studijuoti į užsienį aš būsiu visiškai vienas?

TIKRAI NE! :)

Kartu su tavimi studijuoti vyks ir kiti lietuviai, su kuriais turėsi galimybę susipažinti dar stojimo proceso metu. Nuvykęs susipažinsi ir su kitais studentais, kurie, kaip ir tu, atvyko studijuoti į naują, nepažįstamą šalį ir ieško draugų. Taip pat visuose universitetuose veikia tarptautinių studijų skyriai, kurie tau padės iškilus bet kokiai problemai. Universitetuose studentai nuolatos sugalvoja įvairios veiklos ir pramogų, taigi jei būsi aktyvesnis – tikrai susirasi daugybę naujų draugų.

Be to, šiuolaikinės technologijos leis palaikyti ryšį su mylimais žmonėmis likusiais Lietuvoje, kad ir kur bebūtum. Daugiau informacijos ieškok skiltyje Išsklaidyk savo baimes.

2. Kaip rasti daugiau informacijos?

Jei nerandi visos tave dominančios informacijos, susisiek su Kastu studijų užsienyje koordinatoriais ir jie atsakys į tau iškilusius klausimus. Taip pat gali susisiekti su užsienyje studijuojančiais lietuviais.