Bendra informacija apie Suomiją

Suomija yra maža šalis, kurios populiacija užima tik 0.7 % viso pasaulio. Maža, bet išskirtinė – taip galima apibūdinti šią „Angry Birds“ ir „Nokia“ išradėjų valstybę. Kas geriau apibūdina Suomiją jei ne saunos, Kalėdų Senelis ir Šiaurės pašvaistės. Svarbu paminėti ir ekonominį stabilumą, žmonių saugumą, toleraciją ir laisvę šalyje – juk šie aspektai daro suomius, viena laimingiausių tautų pasaulyje!

Įdomūs faktai

  • Suomija yra viena stabiliausių šalių pasaulyje.
  • Suomijoje vandens telkinių ir miškų yra daugiau nei bet kurioje kitoje Europos valstybėje!
  • Vanduo Helsinkyje yra vienas švariausių pasaulyje, o oras Laplandijoje – tyriausias Europoje.
  • Suomija yra bene saugiausia šalis pasaulyje, galinti pasigirti mažiausiu pavogtų piniginių ir telefonų skaičiumi.
  • Suomija išsiskiria glaudžiu ryšiu su menu – nuo subtilaus skandinaviško dizaino iki gerai žinomų roko grupių.
  • Suomija – ne tik viena pažangiausių, bet ir viena taikiausių valstybių (Fragile States Index 2016).
  • Kasmet Suomijoje vyksta mobiliųjų telefonų mėtymo varžybos.

10 Amazing Facts About Finland

Žmonės

Suomiai yra uždaro būdo žmonės, tačiau jų bendravimo forma priklauso nuo situacijos. Darbo aplinkoje suomiai yra labai dalykiški ir konkretūs, nelinkę daugiažodžiauti. Tačiau suomiai yra uždari ir šalti tol, kol yra nepažįstami su žmogumi. Susipažinti nėra lengva, tačiau gyvenant studentų bendrabutyje, lankantis įvairiuose renginiuose, tikėtina, kad susirasi ne vieną vietinį draugą ir pažinsi kitą suomių pusę.

Religija

Suomiai nėra itin religingi. Jiems nėra būdinga reguliariai eiti į bažnyčią ar aktyviai dalyvauti jos veikloje. Suomijoje nėra valstybinės religijos. Liuteronai sudaro 85,6% visų gyventojų, stačiatikiai, gyvenantys daugiausia rytiniuose šalies regionuose, sudaro 1,1%. Ateistais save laiko 12,7%.

Kalba

Dauguma žmonių atsakytų, kad suomių kalba yra viena iš skandinavų kalbų. Deja, bet atsakymas yra visiškai kitoks. Suomių kalba genetiškai nėra susijusi su švedų arba norvegų kalba. Vienintelė Europos kalba, kuri turi bendrų bruožų su suomių kalba - vengrų kalba. Ilgiausias žodis - epäjärjestelmällistyttämä­ttömyydelläänsäkäänköhän, reiškiantis „ne dėl jos neorganizuotum, kaip tu pagalvojai. Nepaisant sudėtingos suomių kalbos, suomiai puikiai kalba anglų kalba. Dauguma užsienio laidų ir filmų yra rodomi originalo kalba su subtitrais.

Laisvalaikis

Suomijoje sportas yra viena iš populiariausių jaunimo užsiėmimo veiklų. Statistiškai, vienas iš keturių suomių reguliariai lankosi sporto klube ar priklauso sporto asociacijai. Gatvėse gali išvysti daug vaikčiojančių ir bėgiojančių žmonių. Universitete taip pat galima papildomai užsiimti skirtingomis su sportu susijusiomis veiklomis. Dalyvavimas šiuose užsiėmimuose yra vienas iš lengviausių būdų sutikti naujų žmonių bei praplėsti draugų ratą. Savaitgalio vakarais suomiai lankosi baruose ir naktiniuose klubuose, o dienomis – meno galerijose ir kino teatruose. Taip pat Suomijoje yra daug festivalių, kuriuose gali susipažinti su vietiniu jaunimu.

Maistas

Nuo seno suomiai linkę kulinarijoje vartoti tuos maisto produktus, kurie gali iškęsti ilgas žiemas. Tai atsargoms kaupti sūdiniai, marinatai, rūkyti gaminiai, riebalai. Iš esmės tradicinė Suomijos virtuvė gana skurdi, nepasižymi didele įvairovė ir nėra gerai žinoma kitose šalyse. Nepaisant to, Suomija garsėja žuvininkyste. Čia galima paragauti įvairių rūšių žuvies bei susipažinti su įvairiais jos gaminimo būdais. Vienas iš tokių tradicinių gaminimo metodų – lašišos rūkymas ant atviros laužo liepsnos. Verta paminėti ir mažas žuvytes, didumu panašias į šprotus, vadinamas muikku, kurios, kol mažos, gaudomos milžiniškais kiekiais ir kepamos karštame aliejuje. Suomiai turi ir savo tradicinius kepinius t.y. karelietiškus pyragėlius, kurie pagal seną tradiciją anksčiau būdavo kepami iš morkų ir burokėlių (vėliau – iš ryžių).

Transportas

Suomijoje keliauti viešuoju transportu itin paprasta – čia gera autobusų ir traukinių infrastruktūra. Sostinėje veikia dar ir tramvajai, metro. Jie veikia praktiškai visą parą, tad namo grįši ir paryčiais, ir popiet. Problemų nekils ir keliaujant iš vieno miesto į kitą.

Darbas

Europos Sąjungos piliečiai, studijuojantys Suomijos aukštojo mokslo įstaigose, gali dirbti ir gyventi Suomijoje be jokių apribojimų. Darbo ieškok internete, laikraščiuose, paklausinėk kitų studentų ar universiteto administracijos. Daugiau informacijos skaityk čia.