Bendra informacija apie Nyderlandus

„Likęs pasaulis yra didžiulis“ - sako viena olandų patarlė apie tai, kokia maža valstybė yra Olandija. Nepaisant dydžio, Nyderlandai turi turtingą kultūrą ir istoriją.

Įdomūs faktai

 • Nyderlandai yra karalystė! Ją sudaro Nyderlandai, šešios Arubos salos ir Nyderlandų Antilai Karibų jūroje. Valstybė ribojasi su Vokietija ir Belgija, o šiaurėje ir vakaruose jos krantus skalauja Šiaurės jūra.
 • Nyderlandų šalies pavadinimas reiškia „žema šalis“ – didžioji dalis šalies teritorijos yra žemiau jūros lygio.
 • Nyderlandai dar vadinami Olandija. Šis pavadinimas kilo nuo dviejų vakarinių šalies provincijų: Šiaurės ir Pietų Olandijos. Jos buvo labiausiai išsivysčiusios ir turtingiausios šalies dalys XVII amžiuje ir  vaidino svarbiausią vaidmenį Nyderlandų valstybės istorijoje.
 • Olandijos miestai – Amsterdamas, Leidenas, Roterdamas ir Haga. Būtent Hagoje yra pagrindinis Tarptautinis teisingumo teismas!
 • Amsterdamas –  „Miestas ant polių“. Jis dažnai vadinamas ir Šiaurės Venecija. Čia daugiau nei šimtas kanalų, šimtas dirbtinių salų ir apie 1200 tiltų!
 • Olandijoje yra apie šešiolika milijonų dviračių, kone po vieną kiekvienam gyventojui.
 • Olandijoje didžiausias muziejų tankis visame pasaulyje – kone tūkstantis muziejų. Vincento Van Gogho ir Kröller-Müller muziejuose yra didžiausios V. Van Gogho kolekcijos pasaulyje.

Kultūra ir gyventojai

Nyderlandai – žemdirbių ir pirklių karalystė, graži lygumų šalis, išvagota dirbtinių kanalų...  Gamtos švelnumą tartum atsveria miestų įvairiapusiškumas ir kontrastai: nuo margaslapvių turistų ieškančių nuotykių „coffee shopuo‘se“ iki kostiumuotų profesorių ant dviračių! Čia didžiųjų miestų gatvėse pamatysi ir įvairių tautybių ir rasių atstovų: turkų, marokiečių, indoneziečių, arabų, afrikiečių, lotynų amerikiečių... Iš viso Nyderlandų miestuose ir kaimuose gyvena daugiau nei 190 skirtingų tautybių žmonių! Bėgant metams šios valstybės ryšiai su likusiu pasauliu, tolerancija, laisvės vertinimas bei olandų polinkis bendrauti pritraukė daug užsieniečių, kuriems Nyderlandai tapo namais. Šalies kultūrinė įvairovė pavertė Nyderlandus vieta, kurioje žinios ir kultūra iš viso pasaulio susilieja į vieną visumą.

Pagrindinis olandų būdo bruožas yra noras būti nuo nieko nepriklausomais. Dėl to jie stengiasi visas problemas įveikti savarankiškai. Nyderlandų gyventojai yra atviri bei mėgsta sakyti savo nuomonę tiesiai į akis, todėl jie nėra lengvai įsižeidžiantys žmonės.

 

Kalba

Nors vietinė kalba yra olandų, tačiau dauguma gyventojų kalba angliškai bei dar nors viena užsienio kalba, pavyzdžiui, vokiečių ar prancūzų. Čia gali pradėti mokytis olandų kalbos savarankiškai.

Maistas

„Desertas be sūrio, tai tartum gražuolė be akių" – tai Brijato Savareno posakis apie sūrio populiarumą Olandijoje. Olandų sūriai žinomi visame pasaulyje. Pilvoti Ėdamo sūriai, iš viršaus raudoni, o viduje geltoni auksiniai, tapo olandiško apkūnumo simboliu. Ne visi žino, kad ir garsiuosius Gouda sūrius išrado olandai. Olandijoje sūris – ne tik desertas. Sūrį rasi įdėtą į sriubą ir salotas, sūrį ragausi su ananasais ir su kumpiu, su žuvimi ir apkeptą, skiltelėmis ir kietą... Kiti populiariausi Olandų patiekalai yra silkė, rūkyti unguriai, žirnių sriuba ir "hutspot" (sugrūsta bulvių košė su morkomis ir svogūnais). Labai mėgstami olandų tarpe pyragaičiai, lengvas užkandis su keptomis bulvėmis (valgomas su majonezu, bet ne su pomidorų padažu), 'stroopwafels' (sirupu šlakstyti vafliai) ir "poffertjes“ – maži purūs blynai. Egzotiški patiekalai taip pat tampa dalimi Olandiškos virtuvės.

 

Religija

52% gyventojų yra krikščionys (Romos katalikai ir protestantai), 5,3% - musulmonai. Net 40% gyventojų teigia, kad jie neišpažįsta jokios religijos.

Studentų gyvenimas/laisvalaikis

 • Kiekviename universitete veikia daug studentų draugijų, suburiančių studentus akademiniams užsiėmimams, sporto varžyboms ir laisvalaikiui. Visos šios organizacijos yra valdomos studentų, kai kurios yra skirtos tik užsienio studentams. Dvi didžiausios studentų draugijos yra  AIESEC ir ESN (Erasmus Student Network).
 • Nyderlandai yra įvairiapusė šalis. Tiek vaikštinėjant po miestus, tiek keliaujant valtimi kanalais ar ežerais, gulint paplūdimyje  ar ilsintis parkuose galima daug pamatyti.
 • Nyderlanduose koncertuoja daugybė žymiausių pasaulio atlikėjų, o Parkpop yra vienas iš didžiausių nemokamų pop muzikos festivalių Europoje.
 • Nyderlanduose labai populiarūs teatrai bei muziejai. Pastarųjų čia yra daugiau nei 1000.

Čia gali rasti daugiau informacijos apie įvairius studentams skirtus renginius aukštosiose mokyklose ir miestuose.

 

Transportas

 • Dviratis yra pigiausia ir patogiausia transporto priemonė keliauti, ypač jei gyvenate mieste. Dauguma olandų, nepaisant jų profesijos ir statuso, važinėja dviračiu!
 • Jei nori važinėti viešuoju transportu (autobusais, metro ar geležinkeliais) turi įsigyti nuolatinę keleivio kortelę - OV Chip Card. Turint kortelę, tau nereiks kiekvieną kartą pirkti bilieto.
 • Beje, svarbiausios Europos sostinės yra visai netoli nuo Olandijos – per kelias valandas gali traukiniu nukeliauti į Berlyną, Briuselį ir Paryžių, o trumpas skrydis iš Amsterdamo oro uosto padės pasiekti Londoną, Madridą ar Romą!

Darbas

 • Europos Sąjungos piliečiams galima dirbti neribotą valandų skaičių visus metus. Norint gyventi Nyderlanduose, Tau reikės užsiregistruoti „IND“ – registruotis privalo visi, ketinantys gyventi šalyje ilgiau nei tris mėnesius. Taip pat Nyderlanduose privaloma turėti sveikatos draudimą, todėl prieš vykstant studijuoti į Nyderlandus išsiimti ESDK būtų labai naudinga. Norint dirbti Nyderlanduose jokia papildoma registracija ar dokumentai ES piliečiams nereikalingi.
 • Dirbantys studentai gali gauti paramą iš Nyderlandų valstybės pragyvenimo išlaidoms padengti. Daugiau informacijos apie darbą Olandijoje rasi šiame lankstinuke. Atsakymus Kaip ir Kur pradėti darbo paieškas rasi čia.