BREXIT

Kokios įtakos Jungtinės Karalystės išstojimas iš Europos Sąjungos turės į šalį vykstantiems lietuviams studentams? Šis klausimas neduoda ramybės dažnam stojimo dokumentus ketinančiam pateikti jaunam žmogui. Dėl daugelio veiksnių Jungtinė Karalystė lietuviams yra patraukli šalis, tačiau nerimą kelia neaiškumas dėl šalies pozicijos užsieniečių atžvilgiu įvykus „Brexit“.

Trumpa istorija

Daugelis žino, kad Jungtinė Karalystė (JK) po 2016 metų birželio 23 dieną vykusio referendumo nusprendė pasitraukti iš Europos Sąjungos (ES). Tačiau pasitraukimas neįvyksta per vieną naktį – tai ilgas ir sudėtingas procesas, kuris vis dar vyksta. Kol vyksta derybos „Brexit“ klausimais – Jungtinė Karalystė išlaiko Europos Sąjungos narės statusą.

Kastu International nuolat palaiko glaudų ryšį su JK universitetais ir JK Tarptautinio Aukštojo Mokslo Skyriumi (angl. The UK Higher Education International Unit) ir gauna naujausią informaciją apie dabartinę padėtį. Svarbiausias naujienas, susijusias su JK išstojimu iš ES, pateiksime ne tik laiškų ar naujienų formatu – visą aktualią informaciją skelbsime šioje skiltyje.

Nors referendumas įvyko daugiau nei prieš 3 metus, Jungtinė Karalystė vis dar yra Europos Sąjungos narė. Įvykus referendumui buvo numatytas 2 metų išstojimo terminas, tačiau, surasti bendrą, palankų abiems pusėms, sprendimą  nėra lengva, todėl pasitraukimo procesas vis dar vyksta.

 

Referendume dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos, kuris vyko 2016 metais, daugiau nei pusė Jungtinės Karalystės gyventojų balsavo už, o tam, kad įvyktų pasitraukimas, buvo nuspręsta parengti pasitraukimo iš Europos Sąjungos planą. Tąkart buvo nutarta, kad JK pasitrauks iš ES 2019 metų kovo 29 dieną ir pasitraukimui buvo skirtas 2 metų pereinamasis laikotarpis (iki 2021 metų).

Pasitraukimo planas buvo rengiamas ir nuolat derinamas su ES, tačiau artėjant termino pabaigai, vyko parlamentarų balsavimas dėl JK pasitraukimo iš ES plano, kuris buvo suderintas su ES šalimis 2017 metų lapkritį, pritarimo. Po balsavimo paaiškėjo, kad planui nepritarė gerokai daugiau nei pusė JK parlamentarų. Kilo sumaištis ir tapo neaišku, kaip bus išspręstas „Brexit“ klausimas ir kas pasikeis per ateinančius mėnesius.

Po ilgų svarstymų buvo priimtas naujas sprendimas dar kartą nukelti pasitraukimą iš ES, todėl dabartinis planuojamas JK pasitraukimas turėtų įvykti 2020 metų sausio 31 dieną.

3 galimi „Brexit“ scenarijai:

„HardBrexit“

„HardBrexit“ – JK sausio 31 d. pasitraukia iš ES neskiriant pereinamojo laikotarpio. Nuo šios datos JK nebebūna ES dalis, kyla problemos norintiems kurti ateitį šioje šalyje.

„Brexit“ yra nukeliamas

„Brexit“ yra nukeliamas. Tokiu atveju, vyksta „plano B“ kūrimas, kurio tikslesnis turinys – neaiškus. Galbūt galutinė išstojimo data bus ir toliau nukeliama, o žadėtas pareinamasis laikotarpis – pratęstas dar keleris metus. Šiuo atveju problemų nekyla, sąlygos studijuoti – tokios pat palankios kaip dabar, bent jau ateinančius kelis metus.

„Brexit“ yra atšaukiamas

„Brexit“ yra atšaukiamas ir JK toliau lieka pilnavertė ES dalis, o sąlygos studijuoti – tokios pat palankios kaip dabar.

 

Studijų paskola ir toliau suteikiama

  • Šių metų gegužės 28 dieną buvo nuspręsta, jog JK Vyriausybė ir toliau suteiks finansavimą visiems ES studentams, kurie studijas JK pradės šiais ir kitais – 2020 mokslo metais. Mokslų bei universitetų ministras Chris Skidmore pranešė, jog viena iš esminių šalies sėkmės dalių yra talentų pritraukimas iš viso pasaulio, todėl finansavimas nenutraukiamas.

 

  • Stojimo ir finansavimo sąlygos nepakito – jos išliko tokios pačios kaip ir iki šiol, tokios pat paliekamos iki 2020 metų. Tai reiškia, kad net Jungtinei Karalystei galutinai išstojus iš Europos Sąjungos, ateinančiais metais įstoję studentai gaus finansavimą ir galės tokiomis pačiomis sąlygomis baigti studijas.

 

  • JK turi vieną geriausių pasaulinių pasaulio tyrimų sistemų, kuri pritraukia geriausius profesorius, studentus ir vysto didžiausias pasaulines partnerystes. JK universitetų prezidento J. Beero nuomone, negali būti leista, kad „Brexit“ tiesiogiai, be jokių susitarimų, pakenktų švietimo sistemai.
Ko tikėtis po išstojimo iš ES?

Kol kas sunku prognozuoti kaip keisis stojimo ir finansavimo sąlygos ne tik tada, kai Jungtinė Karalystė galutinai pasitrauks iš Europos Sąjungos, bet ir tada, kai baigsis pereinamasis laikotarpis. Apie tai yra daug kalbama ir diskutuojama, o 2017 metų rugsėjo mėnesį buvo nutekintas konfidencialus JK Vidaus reikalų ministerijos dokumentas, kuriame buvo išsakyta oficiali valdžios pozicija dėl į šalį atvyksiančių studentų iš ES.

Nutekintame dokumente, kuris buvo pavadintas „Valstybės tarnautojams skirtas juodraštis“, svarstomos naujos studentų iš ES stojimo reguliavimo taisyklės, kurios būtų taikomos išstojus iš ES. Dokumente buvo aiškiai išreiškiamas susirūpinimas dėl po studijų gyventi šalyje liekančių studentų. JK Vidaus reikalų ministerija planuoja žingsnius, kurie leistų kontroliuoti darbo jėgos iš ES srautus, o tai veda prie sugriežtintos studentų vizos sistemos. „Siekiant būti tikriems, kad studentai nuoširdžiai ketina studijuoti, gali tekti įvesti tam tikrus apribojimus, – rašoma juodraštyje. – Atvykėliams iš ES būtų taikomi tokie patys reikalavimai, kaip ir studentams iš ES nepriklausančių šalių: tikrinami akademiniai gebėjimai, anglų kalbos lygis ir lėšų pakankamumas.“ Taip pat gali būti svarstoma įvesti ir studento vizas.

Dalis išvardintų reikalavimų, pavyzdžiui, akademinių gebėjimų tikrinimas ar tam tikro anglų kalbos lygio reikalavimas, šiuo metu yra gana griežtai vertinami, todėl galima daryti prielaidą, kad stojimo procesas ženkliai keistis neturėtų. Svarbiausias studijų finansavimo klausimas – toliau išlieka. Gera žinia yra ta, kad Lietuvos studentų pusėje yra visa Jungtinės Karalystės akademinė bendruomenė ir ji deda visas pastangas, kad išstojimo klausimas švietimo sistemai būtų kuo mažiau skausmingas. Remiantis oficialiais duomenimis, stojimo tvarka užsienio studentams į JK universitetus neturėtų keistis ateinančiais metais, o neoficialiais duomenimis – taip pat ir ateinančiais 2021 studijų metais, todėl šiuo metu dėl studijų finansavimo tvarkos galime būti ramūs.

 

Brexit naujienos!

Sekame Brexit situaciją Jungtinėje karalystėje ir nuolat atnaujiname informaciją.

2020 metų sausio 31d. JK galiausiai nusprendė, kad palieka Europos sąjungą! Nors ir sprendimas priimtas ir JK susitarė dėl išėjimo iš ES sąlygų, tačiau abiem pusėms dar reikia nuspręsti, kaip atrodys jų būsimi santykiai.

Ko tikėtis vykstantiems studijuoti 2020/21 metais ar jau gyvenantiems Didžiojoje Britanijoje?

Ateinančiais 2020/21 metais studijų finansavimas, paskola studijų kainai padengti, išlieka! Tai reiškia, kad visi planuojantys pradėti studijas 2020 rudenį bei 2021 žiemą gaus finansavimą studijų kainai padengti!

Svrabu, kad iki 2020 metų gruodžio 31d., kol dar bus pereinamasis įgyvendinimo laikotarpis, Lietuvos piliečiams vykstantiems į Didžiąją Britaniją ar ten jau gyvenantiems vizos nereikės!

Tačiau, norimtiems šalyje likti po pereinamojo laikotarpio, tai yra nuo 2021 metų sausio mėnesio, reikės pagal valstybės sukurtą shemą aplikuoti dėl leidimo gyventi. Registracijos procedūra nesudėtinga, ją galima atlikti nuotoliniu būdu. Tačiau, ją atlikti, tai yra prisiregistruoti reikės visiems norintiems likti šalyje po pereinamojo laikotarpio.

  • Finansavimas - paskola studijų kainai ateinantiems metams išlieka ir ją gali gauti visi.
  • Vizos vis dar nereikia.
  • Pasikeitimas tik toks, kad visiems reikės prisiregistruoti, kad būtų suteiktas leidimas likti ir tęsti studijas šalyje ir po 2020 metų.

ČIA ir ČIA galima plačiau pasiskaityti apie pasikeitimus, apie kuriuos skelbia JK Tarptautinių studentų reikalų taryba - UKCISA (UK Council for International Student Affairs - UKCISA).

Su šia tema susiję straipsniai:
  • JK Vyriausybės pranešimą apie studijų finansavimą galite rasti čia.
  • BBC News publikuotas straipsnis čia.
  • Chris Skidmore straipsnį apie pratęstą finansavimą 2020 metams galite rasti čia.
  • Dar vienas BBC News publikuotas strapsnis čia.