17 dalykų

Besiruošdamas praleisti studijų metus užsienyje gali būti tikras, kad suspausti visą savo gyvenimą į keletą lagaminų ir palikti gimtąjį miestą bus geriausias sprendimas, kokį esi padaręs.

Priimdamas sprendimą gyventi šalyje, kuri tau yra visiškai nepažįstama, paversi savo gyvenimą kelione, pilna netikėtų posūkių, o jos metu įgysi pačių nuostabiausių patirčių bei savybių.
Gyvendamas kitoje šalyje kasdien patirsi naujus iššūkius ir pažinsi save visiškai iš naujo. Mokysiesi, plėsi akiratį, išmoksi priimti, kad ne viskas yra taip, kaip tu iki šiol galvojai, ne kartą gausi karčių gyvenimo pamokų, padėsiančių tau augti. Visos šios patirtys ir pamokos padės tau vystytis kaip asmenybei.
Neretai teks ilgėtis namų, tačiau tuo pat metu kursi naujus prisiminimus, kurie su tavimi pasiliks visam gyvenimui.

Gyvendamas toli nuo namų ar leidęsis į ilgą tolimą kelionę tikrai patirsi šiuos 17 dalykų, kurie pakeis tave ir tai, kaip matai pasaulį visam laikui.

“Home is now behind you, the world is ahead!”

1. Adrenalinas tampa tavo gyvenimo dalimi

Nuo tos akimirkos, kai nusprendi kraustytis gyventi svetur, tavo gyvenimas prisipildo galingų emocijų: kasdien reikia mokytis, improvizuoti, susidoroti su netikėtomis situacijomis… Visi tavo pojūčiai paaštrėja ir kurį laiką žodis „rutina“ pradingsta iš tavo žodyno, užleisdamas vietą netikėtumams, sukeliantiems tavo gyvenime adrenalino protrūkį. Naujos vietos, nauji įpročiai, nauji žmonės, nauji iššūkiai. Pradėti visą gyvenimą statyti iš naujo turėtų būti baisu, tačiau visai neilgai trukus tai tampa malonia patirtimi.

2. Bet kai grįžti namo…viskas atrodo taip pat

Turėdamas kelias laisvas dienas sugrįžti namo ir nustembi, kaip viskas atrodo nepasikeitę. Tavo gyvenimas keičiasi be perstojo ir laisvadienius leisdamas namie esi pasiruošęs pasidalinti visomis tomis istorijomis, kurių tiek prisikaupė gyvenant svetur, o štai namie gyvenimas teka sena vaga, kaip ir tekėjęs, visi užsiėmę savo kasdienėmis užduotimis kaip ir anksčiau ir staiga supranti, jog tavo gyvenimas dar kurį laiką taip vietoje nesustos.

3. Tau trūksta (bet tuo pat metu turi per daug) žodžių

Kai kas nors pasidomi tavo naujuoju gyvenimu, tau pristinga žodžių perduoti visa savo patirtį. Bet vis tik vėliau, vidury kasdienio pokalbio, kažkas tau primena apie „tą kartą kai…“ ir tau reikia prikąsti liežuvį, kad neužvaldytum viso pokalbio savo istorijomis apie gyvenimą svetur ir nepasirodytum kaip pretenzingas pagyrūnas.

4. Pradedi suprasti, kad drąsa yra pervertinama

Daugybė žmonių tau kartos, koks tu drąsus – jie irgi norėtų išsikraustyti gyventi svetur, jei jiems nebūtų taip baisu. O tu, nors tau tikrai buvo baisu priimant šį sprendimą, žinai, kad drąsa lėmė tik 10%  tavo sprendimo, likę 90% buvo susiję su tuo, kad tu to tiesiog norėjai visa širdimi. Nuo tos akimirkos kai nusprendžiame kažko imtis, mes daugiau nebesame nei bailiai, nei drąsuoliai. Mes tiesiog imamės veiksmų ir paeiliui susidorojame su visais iššūkiais kuriuos mums pametėja mūsų pasirinkimai.

„Frodai, labai pavojingas reikalas yra žengti pro duris. Tu išeini į kelią ir jei nesistengi valdyti kojų, niekas nežino kur gali atsidurti“ (J.R.R. Tolkien, Žiedų Valdovas)

 

5. Ir, staiga, Tu laisvas

Tu visada buvai laisvas, bet dabar tavo laisvė atrodo kitokia. Dabar, kai palikai savo komforto zoną ir sėkmingai susikūrei gyvenimą svetur jautiesi taip, tarsi galėtum pasiekti bet ką. Narvelis atsidarė, tu ištrūkai ir nebegali nustoti skristi.

6. Tu nebekalbi tik viena kalba

Kartais netyčia išsprūsta žodis kita kalba, o kartais gali sugalvoti tik vieną tobulą žodį situacijai apsakyti, bet jis pasirodo yra ne ta kalba, kurią supranta tavo pašnekovas. Kasdien naudodamas ir girdėdamas užsienio kalbą (ar kelias) tuo pat metu išmoksti naujus dalykus ir pamiršti tai, ką jau mokėjai. Vienu metu ir bandant įsisavinti kuo daugiau naujos kalbos, ir stengiantis bendrauti ir skaityti gimtąja kalba, kad jos neužmirštum, kartais kalbos persipina ir susimaišo į vieną tik tau būdingą kalbų "miksą".

7. Išmoksti atsisveikinti...ir tuo mėgautis

Greit supranti, kad daugelis dalykų, taip pat ir žmonių tavo gyvenime yra tik praeiviai todėl instinktyviai pradedi teikti mažiau reikšmės įvairioms situacijoms. Galų gale išmoksti atrasti tą tobulą balansą tarp to, kaip atrasti ryšį su tam tikru žmogumi ir to, kaip mokėti jį paleisti – pradedi gyventi pusiausvyroje tarp pragmatizmo ir nostalgijos.

8. Visko turi po du

Dvi SIM korteles (viena iš jų pilna telefono numerių iš viso pasaulio), dvi bibliotekos korteles, dvi banko sąskaitas... ir dviejų rūšių monetas, kurios nuolatos paslaptingai susimaišo tarpusavyje.

Nothing behind me, everything ahead of me, as is ever so on the road.

9. Normalu? Kas yra normalu?

Gyvendamas svetur, kaip ir keliaudamas, greit supranti, kad „normalu“ tereiškia „tai, kas socialiai ar kultūriškai priimtina“. Kai įsilieji į kitokią kultūrą ir bendruomenę tavo supratimas apie tai, kas yra „normalu“ greit ima keistis. Supranti, kad yra kitų būdų daryti tuos pačius dalykus ir po kurio laiko jau gali pasigirti įpročiais, kurių anksčiau negalvojai turėsiantis. Taip pat gali pažinti save šiek tiek geriau atrasdamas, kuriais dalykais tu iš tiesų nuoširdžiai tiki, o kurie tėra tik kultūros, kurioje užaugai, paveldas.

10. Tampi turistu savo paties mieste

Tie „spąstai turistams“, kurių turbūt niekada neaplankei savo gimtame mieste tampa būtinu aplankyti objektu tavo naujuose namuose ir netrukus naujame mieste tampi turistinių objektų žinovu. O kam nors apsilankius ir paprašius rekomendacijų tau staiga pasidaro sunku išsirinkti tik keletą - jei galėtum, rekomenduotum pamatyti viską.

11. Išmoksti būti kantrus ir prašyti pagalbos

Kai gyveni svetur, net paprasčiausios užduotys gali tapti iššūkiu: susitvarkyti dokumentus, rasti reikiamą žodį, žinoti, kuriuo autobusu važiuoti. Visada iškyla streso ir nerimo akimirkų, bet greit išmoksti būti joms kantresnis nei kada galvojai kad galėtum būti. Po mažu priimi faktą, jog prašyti pagalbos yra neišvengiama. Natūraliai išsivysto įprotis pasitikėti kitais žmonėmis ir jų gerumu.

12. Laikas matuojamas trumpomis akimirkomis

Toks jausmas lyg žiūrėtum pro važiuojančios mašinos langą, viskas už tavęs juda iš lėto, tačiau dalykai esantys priekyje atlekia stulbinančiu greičiu. Viena vertus, tave pasiekia naujienos iš namų – gimtadieniai, kuriuos praleidai, žmonės, kurie išėjo tau nespėjus atsisveikinti, šventės, kuriose negalėsi sudalyvauti. Kita vertus – tavo naujasis gyvenimas lekia tiesiog pašėlusiu tempu. Laiko tėkmė tampa tokia deformuota, kad išmoksti ją dalinti į mažytes apčiuopiamas daleles, tokias kaip pokalbis Skype su savo šeimos nariais ar senais draugais, ar alaus bokalas bare su naujais.

13. Nostalgija užklumpa, kai mažiausiai to tikiesi

Patiekalas, daina, kvapas. Mažiausias dirgiklis gali tavyje pažadinti siaubingą namų ilgesį. Ilgiesi tų smulkmenų, kurių niekada negalvojai, kad pasiilgsi ir atiduotum bet ką, kad tik galėtum nors akimirkai grįžti ar bent pasidalinti šiuo jausmu su kuo nors, kas tave suprastų.

14. Bet žinai, jog svarbiausia ne „kur“, bet „kada“ ir „kaip“

Giliai viduje žinai, jog ilgiesi ne vietos, bet to keisto ir magiško sutapimo, kai atsiduri tinkamoje vietoje, tinkamą akimirką ir su tinkamais žmonėmis. Po gabaliuką tavęs yra visur, kur tau teko lankytis, būti ar gyventi, tačiau kartais tik grįžti į tą pačią vietą negana, nes ilgesį jauti ne vietai, o joje išgyventoms patirtims ar sutiktiems žmonėms.

15. Tu keitiesi

Esame tikri, kad tau teko girdėti apie gyvenimą keičiančias keliones. Ir tai nėra tik kažkoks banalus posakis – gyvenimas svetur yra kelionė, kuri iš esmės pakeičia tavo gyvenimą ir tave patį: ši patirtis iš pat šaknų papurtys tavo įsitikinimus ir baimes. Dauguma svetur gyvenančių studentų savo sprendimą išvykti gyventi į kitą šalį laiko kertiniu sprendimu, kuris suteikė jiems reikiamas savybes padėjusias priimti visus po to sekusius sprendimus ir įveikti visus iššūkius. Galbūt iškart tu to ir nesuprasi, tačiau pažiūrėjęs į praėjusius savo gyvenimo svetur metus iš perspektyvos tikrai pamatysi kaip smarkiai patobulėjai, sustiprėjai ir pasikeitei.

16. Visi tavo namai telpa lagamine

Nuo tos akimirkos kai tenka tolesniam gyvenimui reikalingus daiktus suspausti į vieną lagaminą (arba, jei oro linijos labai dosnios, į du) tai, ką iki šiol laikei namais nebeegzistuoja. Beveik viskas, ką gali paliesti, gali būti pakeista, kad ir kur besikraustytum pradedi tiesiog kaupti reikalingus daiktus iš naujo. Tačiau nepaisant visų šių materialių pakeičiamų niekučių, vieną dieną naujame mieste tu pasijusi kaip namie, nes suprasi, jog namai yra ne sienos ir ne daiktai, o žmogus, keliaujantis su tavimi, žmonės, kuriuos palikai ar gatvės, kuriomis žingsniuojant prabėga tavo kasdienybė. Namai taip pat yra ir tie laikini niekučiai kurių tu taip lengvai atsisakysi jei prireiks vėl išvykti ir visi prisiminimai bei skambučiai artimiesiems. Keliaudamas galiausiai suprasi, kad bet kur gali jaustis kaip namie, nes namai yra tavo potyriai, įpročiai ir prisiminimai, o ne konkreti vieta.

17. Ir...jau nebegali atsisukti atgal

...kai jau žinai ką reiškia atsisakyti komforto ir pradėti viską nuo pradžių ir kasdien stebėtis pasauliu bei jo įvairumu. O pasaulis juk toks didelis, beveik begalinis...kai visa tai supranti, pasidaro nebeįmanoma sėdėti vietoje ir atsisakyti nuolatinio judėjimo ir galimybės pažinti naujas vietas ir atrasti naujas patirtis bei galimybes.